Plugins - Elementor Page Builder - Stable (latest release) - en to pt_BR translation catalogue (1081 entries)

en: If you are experiencing a loading issue, contact your site administrator to troubleshoot the problem using Safe Mode.
pt_BR: Se estiver com problemas de carregamento, entre em contato com o administrador do site para solucionar o problema usando o Modo de Segurança.

en: Available in Pro v2.9.
pt_BR: Disponível na versão 2.9 Pro.

en: Available in Pro V2.9.
pt_BR: Disponível na versão 2.9 Pro.

en: Download image
pt_BR: Baixar imagem

en: Pin it
pt_BR: Fixar

en: Share on Twitter
pt_BR: Compartilhar no Twitter

en: Share on Facebook
pt_BR: Compartilhar no Facebook

en: Custom Attributes
pt_BR: Atributos Personalizados

en: Set custom attributes for the link element. Separate attribute keys from values using the | (pipe) character. Separate key-value pairs with a comma.
pt_BR: Defina atributos personalizados para o elemento do link. Separe as chaves de atributo dos valores usando o caractere | (barra horizontal). Separe os pares de valores-chave com uma vírgula.

en: Note: The following set of controls has been deprecated. Those controls are only visible if they were previously populated.
pt_BR: Nota: O seguinte conjunto de controles foi descontinuado. Esses controles só são visíveis se eles tiverem sido usados anteriormente.

en: See it in action
pt_BR: Ver em ação

en: Get more dynamic capabilities by incorporating dozens of Elementor's native dynamic tags.
pt_BR: Obtenha mais recursos dinâmicos ao incorporar dezenas de tags dinâmicas nativas do Elementor.

en: You’re missing out!
pt_BR: Você não perde por esperar!

en: Elementor Dynamic Content
pt_BR: Conteúdo Dinâmico do Elementor

en: Dynamic Tags
pt_BR: Tags Dinâmicas

en: We highly recommend backing up your database before performing this upgrade.
pt_BR: É altamente recomendável fazer backup do seu banco de dados antes de executar esta atualização.

en: The upgrade process includes a database update
pt_BR: O processo de atualização inclui uma atualização do banco de dados

en: Attributes lets you add custom HTML attributes to any element.
pt_BR: Atributos permitem adicionar atributos HTML personalizados a qualquer elemento.

en: Meet Our Attributes
pt_BR: Conheça Nossos Atributos

en: Attributes
pt_BR: Atributos

en: Click here to run it now
pt_BR: Clique aqui para executar agora

en: Taking a while?
pt_BR: Está demorando um pouco?

en: Navigation Icons Size
pt_BR: Tamanho dos Ícones de Navegação

en: Toolbar Icons Size
pt_BR: Tamanho dos Ícones da Barra de Ferramentas

en: Share
pt_BR: Compartilhar

en: Fullscreen
pt_BR: Tela cheia

en: Managing a multi-user site? With Elementor Pro, you can control user access and make sure no one messes up your design.
pt_BR: Gerenciando um site multiusuário? Com o Elementor Pro, você pode controlar o acesso do usuário e garantir que ninguém estrague seu design.

en: Using popups on your site? Build outstanding popups using Elementor Pro and get more leads, sales and subscribers.
pt_BR: Usando popups no seu site? Crie popups incríveis usando o Elementor Pro e obtenha mais leads, vendas e assinantes.

en: Want to design better MailChimp forms? Use Elementor Pro and enjoy unlimited integrations, visual design, templates and more.
pt_BR: Deseja criar melhores formulários do MailChimp? Use o Elementor Pro e desfrute de integrações ilimitadas, design visual, modelos e muito mais.

en: Using Elementor & Contact Form 7? Try out Elementor Pro and design your forms visually with one powerful tool.
pt_BR: Usando o Elementor e o Contact Form 7? Experimente o Elementor Pro e crie seus formulários visualmente com uma ferramenta poderosa.

en: Using WooCommerce? With Elementor Pro’s WooCommerce Builder, you’ll be able to design your store without coding!
pt_BR: Usando o WooCommerce? Com o Construtor para WooCommerce do Elementor Pro, você poderá criar o design da sua loja sem precisar codificar nada!

en: Create more personalized and dynamic sites by populating data from various sources with dozens of dynamic tags to choose from.
pt_BR: Crie sites mais dinâmicos e personalizados, preenchendo dados de várias fontes com dezenas de tags dinâmicas para escolher.

en: Dynamic Content
pt_BR: Conteúdo Dinâmico

en: See it in Action
pt_BR: Veja em Ação

en: Use %s widget and dozens more pro features to extend your toolbox and build sites faster and better.
pt_BR: Use o widget %s e dezenas de outros recursos profissionais para estender sua caixa de ferramentas e criar sites mais rápidos e melhores.

en: %s Widget
pt_BR: Widget %s

en: Global Style
pt_BR: Estilo Global

en: Theme Style
pt_BR: Estilo do Tema

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Default Kit
pt_BR: Kit Padrão

en: Focus
pt_BR: Foco

en: Field
pt_BR: Campo

en: Label
pt_BR: Rótulo

en: Form Fields
pt_BR: Campos do Formulário

en: Paragraph Spacing
pt_BR: Espaçamento entre Parágrafos

en: Body
pt_BR: Corpo

en: Buttons
pt_BR: Botões

en: In order for Theme Style to affect all relevant Elementor elements, please disable Default Colors and Fonts from the <a href="%s" target="_blank">Settings Page</a>.
pt_BR: Para que o Estilo do Tema afete todos os elementos relevantes do Elementor, desative as cores e fontes padrão na <a href="%s" target="_blank">página de configurações</a>.

en: Draft
pt_BR: Rascunho

en: Kit
pt_BR: Pacote

en: Settings Reset
pt_BR: Redefinir Configurações

en: Already connected.
pt_BR: Conectado

en: Play on Mobile
pt_BR: Reproduzir no celular

en: Pause on Interaction
pt_BR: Pausar com interação

en: Positioning
pt_BR: Posicionamento

note: translators: %s: Video provider
en: %s Video Player
pt_BR: Player de Vídeo %s

en: Background Position
pt_BR: Posição do fundo

en: Contain
pt_BR: Conter

en: Cover
pt_BR: Capa

en: Auto
pt_BR: Automático

en: Background Size
pt_BR: Tamanho do fundo

en: Become a super contributor by opting in to share non-sensitive plugin data and to get our updates.
pt_BR: Torne-se um super colaborador, ao ativar o compartilhamento de dados não sensíveis do plug-in e receber nossas atualizações.

en: Usage Data Sharing
pt_BR: Compartilhamento de Dados de Uso

en: Enabled
pt_BR: Ativado

en: Pasted
pt_BR: Colado

en: More
pt_BR: Mais

en: Drag To Delete
pt_BR: Arraste para apagar

en: Saved Colors
pt_BR: Cores Salvas

en: Add Picked Color
pt_BR: Adicionar Cor Escolhida

en: Done
pt_BR: Concluído

en: Get Started
pt_BR: Começar

en: Access this template and our entire library by creating a free personal account
pt_BR: Acesse esse modelo e nossa biblioteca inteira criando uma conta grátis de uso pessoal

en: Connect to Template Library
pt_BR: Conectar a Biblioteca do Modelo

en: Connecting to the Library failed. Please try reloading the page and try again
pt_BR: A Conexão com a Biblioteca falhou. Por favor tente recarregar a pagina e tente novamente

en: Connected as %s
pt_BR: Conectado como %s

en: Connected successfully
pt_BR: Conectado com Sucesso

en: Unable to connect
pt_BR: Não é possível conectar

en: Enable Lightbox In Editor
pt_BR: Ativar Lightbox no Editor

en: Dark
pt_BR: Escuro

en: Light
pt_BR: Claro

en: Auto Detect
pt_BR: Detecção Automática

en: Set light or dark mode, or use Auto Detect to sync it with your OS setting.
pt_BR: Escolha entre o modo Claro ou Escuro, ou use Detecção Automática para sincronizar com o seu sistema operacional

en: UI Theme
pt_BR: Tema da Interface de Usuário

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: Editor Preferences
pt_BR: Preferências do Editor

en: Don't rely solely on the FontAwesome icons everyone else is using! Differentiate your website and your style with custom icons you can upload from your favorite icons source.
pt_BR: Não confie apenas nos ícones do FontAwesome que todo mundo está usando! Diferencie seu site e seu estilo com ícones personalizados que você pode enviar da sua fonte de ícones favoritos.

en: Add Your Custom Icons
pt_BR: Adicionar seus ícones personalizados

en: Custom Icons
pt_BR: Ícones personalizados

en: Transition
pt_BR: Transição

en: Duration
pt_BR: Duração

[ctx: Background Control]
en: Images
pt_BR: Imagens

[ctx: Background Control]
en: Video
pt_BR: Vídeo

en: Clear Log
pt_BR: Limpar registros

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Amount
pt_BR: Quantia

en: Add Element
pt_BR: Adicionar elemento

en: Line
pt_BR: Linha

[ctx: shapes]
en: Trees
pt_BR: Árvores

[ctx: shapes]
en: Squares
pt_BR: Quadros

[ctx: shapes]
en: Stripes
pt_BR: Faixas

[ctx: shapes]
en: Leaves
pt_BR: Folhas

[ctx: shapes]
en: Half Rounds
pt_BR: Meio círculo

[ctx: shapes]
en: Fir Tree
pt_BR: Pinheiros

[ctx: shapes]
en: Dots
pt_BR: Pontos

[ctx: shapes]
en: Rectangles
pt_BR: Retângulos

[ctx: shapes]
en: Parallelogram
pt_BR: Paralelogramo

[ctx: shapes]
en: Rhombus
pt_BR: Losango

[ctx: shapes]
en: Pluses
pt_BR: Mais

[ctx: shapes]
en: Arrows
pt_BR: Setas

[ctx: shapes]
en: Zigzag
pt_BR: Zigue-zague

[ctx: shapes]
en: Wavy
pt_BR: Ondulado

[ctx: shapes]
en: Squared
pt_BR: Torre

[ctx: shapes]
en: Slashes
pt_BR: Barras

[ctx: shapes]
en: Multiple
pt_BR: Múltiplo

[ctx: shapes]
en: Curved
pt_BR: Curvado

[ctx: shapes]
en: Curly
pt_BR: Espiral

en: Basic Gallery
pt_BR: Galeria básica

en: Out
pt_BR: Fora

en: In
pt_BR: Dentro

en: Ken Burns Effect
pt_BR: Efeito Ken Burns

en: This cover image will replace the background video in case that the video could not be loaded.
pt_BR: Esta imagem substituirá o vídeo de fundo caso o vídeo não possa ser carregado.

en: Play On Mobile
pt_BR: Reproduzir no celular

en: YouTube/Vimeo link, or link to video file (mp4 is recommended).
pt_BR: Link do YouTube/Vimeo, ou link para o arquivo de vídeo (mp4 é recomendado).

en: Reinstall
pt_BR: Reinstalar

en: Error occurred, The version selected is invalid. Try selecting different version.
pt_BR: Ocorreu um erro, a versão selecionada é inválida. Tente selecionar uma versão diferente.

en: File Path: %s
pt_BR: Caminho do arquivo: %s

en: Need Help
pt_BR: Preciso de ajuda

en: Play Once
pt_BR: Reproduzir uma vez

en: Upload SVG
pt_BR: Enviar arquivo SVG

en: Choose Video
pt_BR: Escolha um vídeo

en: By clicking Sign Up, you agree to Elementor's <a href="%1$s">Terms of Service</a> and <a href="%2$s">Privacy Policy</a>
pt_BR: Clicando em registrar, você concorda com os <a href="%1$s">Termos de Serviço</a> e <a href="%2$s">Política de Privacidade</a> do Elementor

en: Your Email
pt_BR: Seu e-mail

en: As a beta tester, you’ll receive an update that includes a testing version of Elementor and its content directly to your Email
pt_BR: Como testador beta, você receberá diretamente em seu e-mail uma atualização que inclui uma versão de teste do Elementor e seu conteúdo

en: Get Beta Updates
pt_BR: Receber atualizações beta

en: We recommend you only enable this feature if you understand the security risks involved.
pt_BR: Recomendamos que você ative esse recurso somente se entender os riscos de segurança envolvidos.

en: Elementor will try to sanitize the SVG files, removing potential malicious code and scripts.
pt_BR: O Elementor tentará limpar os arquivos SVG, removendo potenciais códigos maliciosos e scripts.

en: Please note! Allowing uploads of any files (SVG included) is a potential security risk.
pt_BR: Atenção! Permitir envios de qualquer tipo de arquivos (incluindo SVG) é um risco de segurança em potencial.

en: <a id="beta-tester-first-to-know" href="%s">Click here</a> to join our first-to-know email updates.
pt_BR: <a id="beta-tester-first-to-know" href="%s">Clique aqui</a> para se juntar à nossa lista exclusiva de e-mail sobre atualizações.

en: Template not exist.
pt_BR: Modelo não existe.

en: Responsive visibility will take effect only on preview or live page, and not while editing in Elementor.
pt_BR: A visibilidade responsiva terá efeito somente na pré-visualização ou na página ao vivo, e não durante a edição no Elementor.

en: Deprecated
pt_BR: Obsoleto

en: Font Awesome 5 Migration
pt_BR: Migração para Font Awesome 5

en: I acknowledge that some changes may affect my website and that this action cannot be undone.
pt_BR: Entendo que algumas alterações podem afetar meu site e que essa ação não pode ser desfeita.

en: I understand that by upgrading to Font Awesome 5,
pt_BR: Eu entendo que ao atualizar para Font Awesome 5,

en: Hurray! The upgrade process to Font Awesome 5 was completed successfully.
pt_BR: Viva! O processo de atualização para o Font Awesome 5 foi concluído.

en: Upgrade To Font Awesome 5
pt_BR: Atualizar para Font Awesome 5

en: This action is not reversible and cannot be undone by rolling back to previous versions.
pt_BR: Esta ação é irreversível e não pode ser desfeita revertendo para versões anteriores.

en: Please note that the upgrade process may cause some of the previously used Font Awesome 4 icons to look a bit different due to minor design changes made by Font Awesome.
pt_BR: Note que o processo de atualização pode fazer com que alguns dos ícones do Font Awesome 4 usados anteriormente pareçam um pouco diferentes devido a pequenas alterações de design feitas pelo Font Awesome.

en: By upgrading, whenever you edit a page containing a Font Awesome 4 icon, Elementor will convert it to the new Font Awesome 5 icon.
pt_BR: Ao atualizar, sempre que você editar uma página que contenha um ícone Font Awesome 4, o Elementor irá convertê-lo para o novo ícone Font Awesome 5.

en: Access 1,500+ amazing Font Awesome 5 icons and enjoy faster performance and design flexibility.
pt_BR: Acesse mais de 1.500 ícones incríveis do Font Awesome 5 e desfrute de um melhor desempenho e flexibilidade de design.

en: Font Awesome Upgrade
pt_BR: Atualizar Font Awesome

en: Font Awesome 4 support script (shim.js) is a script that makes sure all previously selected Font Awesome 4 icons are displayed correctly while using Font Awesome 5 library.
pt_BR: O script de suporte do Font Awesome 4 (shim.js) é um script que garante que todos os ícones selecionados anteriormente do Font Awesome 4 sejam exibidos corretamente ao usar a biblioteca Font Awesome 5.

en: Load Font Awesome 4 Support
pt_BR: Carregar suporte para Font Awesome 4

en: All Icons
pt_BR: Todos os ícones

en: Font Awesome - Brands
pt_BR: Font Awesome - Marcas

en: Font Awesome - Solid
pt_BR: Font Awesome - Sólido

en: Your site's .htaccess file appears to be missing.
pt_BR: O arquivo .htaccess do seu site parece estar faltando.

en: Some of your theme files are missing.
pt_BR: Alguns dos arquivos do seu tema estão faltando.

en: Invalid SVG Format, file not uploaded for security reasons
pt_BR: Formato SVG inválido, arquivo não enviado por motivos de segurança

en: SVG file is not allowed for security reasons
pt_BR: O arquivo SVG não é permitido por motivos de segurança

en: The uploaded %s file is not supported. Please upload a valid SVG file
pt_BR: O arquivo enviado %s não é suportado. Envie um arquivo SVG válido

en: Don't Show Again
pt_BR: Não mostrar novamente

en: Sign Up
pt_BR: Registrar

en: Get Pro
pt_BR: Obter versão Pro

en: Love using Elementor? <a href="%s">Learn how you can build better sites with Elementor Pro.</a>
pt_BR: Está gostando de usar o Elementor? <a href="%s">Saiba como você pode criar sites ainda melhores com o Elementor Pro.</a>

en: Become a Pro user to upload unlimited font icon folders to your website.
pt_BR: Torne-se um usuário Pro para envios ilimitados de pastas de fontes de ícones para o seu site.

en: Upload
pt_BR: Enviar

en: My Libraries
pt_BR: Minhas bibliotecas

en: Icon Library
pt_BR: Biblioteca de ícone

en: Click here for preview debug
pt_BR: Clique aqui para pré-visualizar a depuração

en: Note that %1$s will be completely removed once %2$s %3$s is released.
pt_BR: Observe que %1$s será completamente removido depois que %2$s %3$s for liberado.

en: It has been replaced by <strong>%1$s</strong>.
pt_BR: Foi substituído por <strong>%1$s</strong>.

en: The <strong>%1$s</strong> widget has been deprecated since %2$s %3$s.
pt_BR: O widget <strong>%1$s</strong> é obsoleto desde %2$s %3$s.

en: Elementor v2.6 includes an upgrade from Font Awesome 4 to 5. In order to continue using icons, be sure to click "Upgrade".
pt_BR: O Elementor v2.6 inclui uma atualização do Font Awesome 4 para 5. Para continuar usando os ícones, certifique-se de clicar em "Atualizar".

en: Elementor's New Icon Library
pt_BR: Biblioteca de novos ícones do Elementor

en: Before you enable SVG upload, note that SVG files include a security risk. Elementor does run a process to remove possible malicious code, but there is still risk involved when using such files.
pt_BR: Antes de ativar o envio de SVG, observe que os arquivos SVG incluem um risco de segurança. O Elementor executa um processo para remover possíveis códigos maliciosos, mas ainda há riscos envolvidos ao usar esses arquivos.

en: Enable SVG Uploads
pt_BR: Ativar envios SVG

en: Document not found.
pt_BR: Documento não encontrado.

en: Elementor 2.5 introduces key changes to the layout using CSS Flexbox. Your existing pages might have been affected, please review your page before publishing.
pt_BR: Elementor 2.5 apresenta grandes mudanças para o layout usando o CSS Flexbox. Suas páginas existentes podem ter sido afetadas, reveja sua página antes de publicar.

en: Note: Flexbox Changes
pt_BR: Nota: Mudanças do Flexbox

en: Vertical Orientation
pt_BR: Orientação vertical

en: Offset
pt_BR: Deslocamento

en: Horizontal Orientation
pt_BR: Orientação horizontal

en: Fixed
pt_BR: Fixo

en: Absolute
pt_BR: Absoluto

en: Custom positioning is not considered best practice for responsive web design and should not be used too frequently.
pt_BR: O posicionamento personalizado não é considerado uma boa prática de web design responsivo, e não deve ser utilizado frequentemente.

en: Please note!
pt_BR: Atenção!

en: Custom Width
pt_BR: Largura personalizada

en: Custom Positioning
pt_BR: Posicionamento personalizado

en: Super Admin
pt_BR: Super administrador

en: Get the Full Guide
pt_BR: Obter o guia completo

en: Get Help
pt_BR: Obter ajuda

en: Hidden
pt_BR: Oculto

en: Overflow
pt_BR: Transbordar

en: Motion Effects
pt_BR: Efeitos de movimento

en: Horizontal Align
pt_BR: Alinhamento horizontal

en: Space Evenly
pt_BR: Espaçamento uniforme

en: Space Around
pt_BR: Espaçamento ao redor

en: Vertical Align
pt_BR: Alinhamento vertical

en: Having problems loading Elementor? Please enable Safe Mode to troubleshoot.
pt_BR: Tendo problemas para carregar o Elementor? Ative o modo de segurança para solucionar problemas.

en: The issue was probably caused by one of your plugins or theme.
pt_BR: O problema foi provavelmente causado por um dos seus plugins ou tema.

en: Note: The ID link ONLY accepts these chars: %s
pt_BR: Nota: O link do ID aceita apenas estes caracteres: %s

en: Choose File
pt_BR: Escolher arquivo

en: External URL
pt_BR: URL externo

en: Order By
pt_BR: Ordenar por

en: Read More Text
pt_BR: Texto "Leia mais"

en: Note: This widget only affects themes that use `%s` in archive pages.
pt_BR: Nota: Este widget afeta apenas temas que usam '%s' em páginas de arquivos.

en: Continue reading
pt_BR: Continue lendo

en: Read More
pt_BR: Leia mais

en: Location
pt_BR: Local

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
pt_BR: Continue lendo %s

en: (more&hellip;)
pt_BR: (mais&hellip;)

[ctx: Template Library]
en: Filter by category
pt_BR: Filtrar por categoria

[ctx: Template Library]
en: All Categories
pt_BR: Todas as categorias

[ctx: Template Library]
en: Category
pt_BR: Categoria

[ctx: Template Library]
en: Categories
pt_BR: Categorias

[ctx: Template Library]
en: Templates
pt_BR: Modelos

[ctx: Background Control]
en: Y Position
pt_BR: Posição Y

[ctx: Background Control]
en: X Position
pt_BR: Posição X

[ctx: Background Control]
en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Theme Builder is the industry leading all-in-one solution that lets you customize every part of your WordPress theme visually: Header, Footer, Single, Archive & WooCommerce.
pt_BR: O construtor de temas é a solução tudo-em-um líder da indústria que permite que você personalize cada parte do seu tema WordPress visualmente: cabeçalho, rodapé, páginas individuais, arquivos e WooCommerce.

en: Get Theme Builder
pt_BR: Obter o Construtor de Temas

en: Popup Builder lets you take advantage of all the amazing features in Elementor, so you can build beautiful & highly converting popups. Go pro and start designing your popups today.
pt_BR: O Construtor de Popups permite aproveitar todas as características surpreendentes do Elementor, assim você pode construir popus belos e de alta conversão. Seja Pro e começar a criar seus popups hoje mesmo.

en: Get Popup Builder
pt_BR: Obter o Construtor de Popups

en: Theme Builder
pt_BR: Construtor de tema

en: Theme Templates
pt_BR: Modelos de tema

en: Enable Safe Mode
pt_BR: Ativar modo de segurança

en: Can't Edit?
pt_BR: Não consegue editar?

en: Please note! We couldn't deactivate all of your plugins on Safe Mode. Please <a href="%s" target="_blank">read more</a> about this issue.
pt_BR: Observe! Não foi possível desativar todos os seus plugins no modo de segurança. <a href="%s" target="_blank">Leia mais</a> sobre este problema.

en: <a href="%s" target="_blank">Click here</a> to troubleshoot
pt_BR: <a href="%s" target="_blank">Clique aqui</a> para solucionar problemas

en: Still experiencing issues?
pt_BR: Ainda com problemas?

en: Editor successfully loaded?
pt_BR: Editor está carregado?

en: Disable Safe Mode
pt_BR: Desativar o modo de segurança

en: Safe Mode ON
pt_BR: Modo de segurança ligado

en: Cannot enable Safe Mode
pt_BR: Não é possível ativar o modo de segurança

en: Safe Mode allows you to troubleshoot issues by only loading the editor, without loading the theme or any other plugin.
pt_BR: O modo de segurança permite solucionar problemas carregando apenas o editor, sem carregar o tema ou qualquer outro plugin.

en: Safe Mode
pt_BR: Modo de segurança

en: Please note that you are switching to WordPress default editor. Your current layout, design and content might break.
pt_BR: Note que você está mudando para o editor padrão do WordPress . Seu layout, design e conteúdo atuais podem quebrar.

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: Elementor Data Updater
pt_BR: Atualizador de dados do Elementor

[ctx: Template Library]
en: Saved Templates
pt_BR: Modelos salvos

note: translators: %d: interval
en: Every %d minutes
pt_BR: A cada %d minutos

en: %s The database update process is now complete. Thank you for updating to the latest version!
pt_BR: %s O processo de atualização do banco de dados agora está concluído. Agradecemos por atualizar para a versão mais recente!

en: %s Database update process is running in the background.
pt_BR: %s O processo de atualização do banco de dados está sendo executado em segundo plano.

en: %s Your site database needs to be updated to the latest version.
pt_BR: %s O banco de dados do seu site precisa ser atualizado para a versão mais recente.

en: Every %d Minutes
pt_BR: A cada %d minutos

en: Not Supported
pt_BR: Não é suportado

en: Users
pt_BR: Usuários

en: Any Video
pt_BR: Qualquer vídeo

en: Current Video Channel
pt_BR: Vídeo atual do canal

en: Unmarked Color
pt_BR: Cor não marcada

en: Stars
pt_BR: Estrelas

en: Outline
pt_BR: Contorno

en: Unmarked Style
pt_BR: Estilo não marcado

en: Rating Scale
pt_BR: Escala de classificação

en: Rating
pt_BR: Classificação

en: Star Rating
pt_BR: Classificação

en: Custom Caption
pt_BR: Legenda personalizada

en: Attachment Caption
pt_BR: Legenda do anexo

en: Quit
pt_BR: Sair

en: Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos do teclado

en: Show / Hide Panel
pt_BR: Mostrar / esconder painel

en: Go To
pt_BR: Ir para

en: Redo
pt_BR: Refazer

en: Undo
pt_BR: Desfazer

en: Type to find anything in Elementor
pt_BR: Digite para encontrar algo no Elementor

en: Finder
pt_BR: Explorador

en: Customizer
pt_BR: Personalizar

en: Dashboard
pt_BR: Painel

en: Homepage
pt_BR: Início

en: Create
pt_BR: Criar

en: Disconnect
pt_BR: Desconectar

en: Disconnected Successfully.
pt_BR: Desconectado com sucesso.

en: Connected Successfully.
pt_BR: Conectado com sucesso.

en: Connect
pt_BR: Conectar

en: Future
pt_BR: Futuro

en: Enter your URL
pt_BR: Digite a URL

en: Show editing handles when hovering over the element edit button.
pt_BR: Mostra controles de edição ao passar o mouse sobre o botão de edição.

en: Editing Handles
pt_BR: Editando Manipuladores

note: translators: %d: Breakpoint value
en: Sets the breakpoint between tablet and mobile devices. Below this breakpoint mobile layout will appear (Default: %dpx).
pt_BR: Define o ponto de quebra entre tablet e dispositivos móveis. Abaixo deste ponto de quebra será exibido o layout para móveis(Padrão: %dpx)

note: translators: %d: Breakpoint value
en: Sets the breakpoint between desktop and tablet devices. Below this breakpoint tablet layout will appear (Default: %dpx).
pt_BR: Define o ponto de quebra entre os desktops e tablets. Abaixo deste ponto, o layout aparecerá (Padrão:%dpx).

en: We recommend you watch this 2 minute getting started video, and then try the editor yourself by dragging and dropping elements to create your first page.
pt_BR: Recomendamos que você assista a este vídeo de 2 minutos para começar, e então experimente o editor por si mesmo arrastando e soltando elementos para criar sua primeira página.

en: Welcome to Elementor
pt_BR: Bem-vindo ao Elementor

en: Create Your First Post
pt_BR: Crie seu primeiro post

en: Create Your First Page
pt_BR: Crie sua primeira página

en: Getting Started
pt_BR: Começando

en: Inner Section
pt_BR: Seção interna

en: Once you fill your page with content, this window will give you an overview display of all the page elements. This way, you can easily move around any section, column, or widget.
pt_BR: Uma vez que você preenche sua página com o conteúdo, esta janela lhe dará uma visão geral de todos os elementos da página. Dessa forma, você pode facilmente mover as diferentes seções, colunas e widgets.

en: Easy Navigation is Here!
pt_BR: A navegação fácil chegou!

en: Empty
pt_BR: Vazio

en: Navigator
pt_BR: Navegador

en: Skip
pt_BR: Pular

en: Paste URL or type
pt_BR: Colar URL ou tipo

[ctx: Filter Control]
en: Hue
pt_BR: Matiz

en: Debug Bar
pt_BR: Barra de depuração

en: Hide Notification
pt_BR: Ocultar notificação

en: Happy To Help
pt_BR: Feliz em ajudar

en: You created over 10 pages with Elementor. Great job! If you can spare a minute, please help us by leaving a five star review on WordPress.org.
pt_BR: Você criou mais de 10 páginas com Elementor. Bom trabalho! Se você puder dispensar um minuto, por favor nos ajude deixando uma revisão de cinco estrelas no WordPress.org.

en: Congrats!
pt_BR: Parabéns!

en: Debug Bar adds an admin bar menu that lists all the templates that are used on a page that is being displayed.
pt_BR: A barra de depuração adiciona um menu na barra de admin que lista todos os modelos que são usados em uma página que está sendo exibida.

en: Single
pt_BR: Individual

en: All Content
pt_BR: Todo o conteúdo

en: Style Reset
pt_BR: Estilo redefinido

en: Style Pasted
pt_BR: Estilo colado

en: Modest Branding
pt_BR: Branding modesto

en: Video Info
pt_BR: Informação do vídeo

en: Self Hosted
pt_BR: Auto-hospedado

en: Dailymotion
pt_BR: DailyMotion

en: Source
pt_BR: Fonte

en: Please make sure the ID is unique and not used elsewhere on the page this form is displayed. This field allows <code>A-z 0-9</code> & underscore chars without spaces.
pt_BR: Certifique-se de que o ID é único e não usado em outro lugar na página que este formulário é exibido. Este campo permite <code> a-z 0-9 </code> & caracteres sublinhado sem espaços.

en: Button ID
pt_BR: ID do botão

en: Artwork
pt_BR: Arte

en: Mobile Breakpoint
pt_BR: Ponto de quebra Móvel

en: Tablet Breakpoint
pt_BR: Ponto de quebra Tablet

en: Blend Mode
pt_BR: Modo de Mesclagem

en: Got It
pt_BR: Entendi

en: Now you can access all editing actions using right click.
pt_BR: Agora você pode acessar todas as ações de edição usando o botão direito.

en: Meet Right Click
pt_BR: Conheça o botão direito

en: Copy All Content
pt_BR: Copiar todo conteúdo

en: Save as a Global
pt_BR: Salvar como global

en: Reset Style
pt_BR: Redefinir estilo

en: Copy Style
pt_BR: Copiar estilo

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Preview for %s
pt_BR: Prévia para %s

en: Drag widget here
pt_BR: Solte o widget aqui

[ctx: Filter Control]
en: CSS Filters
pt_BR: Filtro CSS

[ctx: Filter Control]
en: Saturation
pt_BR: Saturação

[ctx: Filter Control]
en: Contrast
pt_BR: Contraste

[ctx: Filter Control]
en: Brightness
pt_BR: Brilho

en: Specify an end time (in seconds)
pt_BR: Especifique um tempo final (em segundos)

en: End Time
pt_BR: Tempo final

en: Specify a start time (in seconds)
pt_BR: Especifique um tempo de início (em segundos)

en: Start Time
pt_BR: Tempo de Início

en: Wait! Don't deactivate Elementor. You have to activate both Elementor and Elementor Pro in order for the plugin to work.
pt_BR: Espere! Não desative o Elementor. Você precisa ativar o Elementor e o Elementor Pro para que o plugin funcione.

en: I have Elementor Pro
pt_BR: Eu tenho o Elementor Pro

en: Elementor Debugger
pt_BR: Depurador do Elementor

en: Back to WordPress Editor
pt_BR: Voltar ao editor do WordPress

note: translators: %s the title of the post type translators: %s: Template type label.
en: Add New %s
pt_BR: Adicionar novo %s

note: translators: %d: Number of rows
en: %d row affected. | %d rows affected.
pt_BR[0]: %d linha afetada.
pt_BR[1]: %d linhas afetadas.

[ctx: Page Template]
en: Elementor Full Width
pt_BR: Elementor largura total

[ctx: Page Template]
en: Elementor Canvas
pt_BR: Elementor canvas

en: Opacity
pt_BR: Opacidade

en: Something went wrong.
pt_BR: Algo deu errado.

en: Max Width
pt_BR: Largura máxima

en: Position
pt_BR: Posição

en: Templates Help You <span>Work Efficiently</span>
pt_BR: Modelos ajudam você a <span>trabalhar com eficiência</span>

en: New Template
pt_BR: Novo modelo

note: translators: %s: Element type.
en: Delete %s
pt_BR: Excluir %s

note: translators: 1: Elementor, 2: Link to plugin review
en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
pt_BR: Gostando do %1$s? Por favor, deixe-nos uma avaliação de %2$s. Agradecemos muito seu apoio!

en: Knowledge Base
pt_BR: Base de conhecimento

en: This template includes the header, full-width content and footer
pt_BR: Este modelo inclui o cabeçalho, o conteúdo com largura total e o rodapé

en: No header, no footer, just Elementor
pt_BR: Sem cabeçalho, sem rodapé, apenas Elementor

en: Default Page Template from your theme
pt_BR: Modelo de página padrão do seu tema

en: Page Layout
pt_BR: Layout da página

en: Current
pt_BR: Atual

en: Play Video
pt_BR: Reproduzir vídeo

en: Inline
pt_BR: Em linha

en: Separator
pt_BR: Separador

en: Add templates and reuse them across your website. Easily export and import them to any other project, for an optimized workflow.
pt_BR: Adicione modelos e reutilize-os em seu website. Exporte e importe facilmente para qualquer outro projeto, para um fluxo de trabalho otimizado.

note: translators: %s: Template type label.
en: Create Your First %s
pt_BR: Crie seu primeiro %s

en: All
pt_BR: Todos

[ctx: Template Library]
en: My Templates
pt_BR: Meus modelos

en: Create Template
pt_BR: Criar modelo

en: Enter template name (optional)
pt_BR: Digite o nome do modelo (opcional)

en: Name your template
pt_BR: Nome do seu modelo

en: Select the type of template you want to work on
pt_BR: Selecione o tipo de modelo em que você deseja trabalhar

en: Choose Template Type
pt_BR: Escolha o tipo de modelo

en: Use templates to create the different pieces of your site, and reuse them with one click whenever needed.
pt_BR: Usar modelos para criar as peças diferentes do seu site e reutilizá-los com um clique, sempre que necessário.

en: Custom Fonts allows you to add your self-hosted fonts and use them on your Elementor projects to create a unique brand language.
pt_BR: Fontes personalizadas permitem adicionar fontes hospedadas no seu servidor e usá-las em seus projetos Elementor para criar uma identidade exclusiva.

en: Add Your Custom Fonts
pt_BR: Adicione suas fontes personalizadas

en: Custom Fonts
pt_BR: Fontes personalizadas

en: Category
pt_BR: Categoria

en: More actions
pt_BR: Mais ações

en: Search Templates:
pt_BR: Buscar modelos:

en: Pages
pt_BR: Páginas

en: Blocks
pt_BR: Blocos

en: Dynamic
pt_BR: Dinâmico

en: This tag has no settings.
pt_BR: Esta tag não tem configurações.

note: translators: %s: Document title
en: %s Settings
pt_BR: Configurações de %s

en: Want to give access only to content?
pt_BR: Quer dar acesso apenas ao conteúdo?

en: No access to editor
pt_BR: Sem acesso ao editor

en: Role Excluded
pt_BR: Função excluída

en: Manage What Your Users Can Edit In Elementor
pt_BR: Gerenciar o que seus usuários podem editar no Elementor

en: Role Manager
pt_BR: Gerenciador de funções

en: Fallback
pt_BR: Recuo

en: Featured Image
pt_BR: Imagem destacada

en: Body Style
pt_BR: Estilo do body

en: Document
pt_BR: Documento

en: Action not found.
pt_BR: Ação não encontrada.

en: Post not found.
pt_BR: Post não encontrado.

en: Token Expired.
pt_BR: Token expirado.

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
pt_BR: Defina quantos slides são rolados por deslize.

en: Note: Attachment Fixed works only on desktop.
pt_BR: Nota: Arquivo Fixo funciona somente em computadores.

en: Create New Post
pt_BR: Criar novo post

en: Google Early Access
pt_BR: Acesso antecipado do Google

en: Unknown Error
pt_BR: Erro desconhecido

en: Saving has been disabled until you’re reconnected.
pt_BR: O salvar está desabilitado até que você esteja reconectado.

en: Server Error
pt_BR: Erro do servidor

en: Connection Lost
pt_BR: Conexão perdida

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below. You can restore the saved data fron the Revisions panel
pt_BR: Há uma versão salva deste post que é mais recente do que a versão abaixo. Você pode restaurar os dados salvos no painel Revisões

en: Restore Auto Saved Data
pt_BR: Restaurar dados salvos automaticamente

en: Restore
pt_BR: Restaurar

en: Current Version
pt_BR: Versão atual

en: Edit Published
pt_BR: Editar publicado

en: Edit Draft
pt_BR: Editar rascunho

en: When you turn on privacy mode, YouTube won't store information about visitors on your website unless they play the video.
pt_BR: Se você habilitar o modo de privacidade, o YouTube não salvará informações sobre os visitantes do seu site, a menos que eles reproduzam o vídeo.

en: Privacy Mode
pt_BR: Modo de privacidade

en: Enter your shortcode
pt_BR: Digite seu shortcode

en: Enter your image caption
pt_BR: Digite a legenda da imagem

en: Enter your code
pt_BR: Digite seu código

en: Add Your Heading Text Here
pt_BR: Adicione o texto do seu título aqui

en: Dismiss alert
pt_BR: Dispensar alerta

en: Enter your description
pt_BR: Digite sua descrição

en: This is an Alert
pt_BR: Isto é um Alerta

en: Active Icon
pt_BR: Ícone ativo

note: translators: 1: Editing date, 2: Author display name
en: Last edited on %1$s by %2$s
pt_BR: Última edição em %1$s por %2$s

note: translators: 1: Saving date, 2: Author display name
en: Draft saved on %1$s by %2$s
pt_BR: Rascunho salvo em %1$s por %2$s

[ctx: revision date format]
en: M j, H:i
pt_BR: j \d\e M, H:i

en: Dismiss
pt_BR: Dispensar

en: View All Revisions
pt_BR: Ver todas as revisões

en: Have a look
pt_BR: Dar uma olhada

en: Keep Editing
pt_BR: Continuar editando

en: This is just a draft. Play around and when you're done - click update.
pt_BR: Isto é um rascunho. Revise e se estiver tudo certo, clique em Atualizar.

note: translators: %s: the document title.
en: Hurray! Your %s is live.
pt_BR: Oba! Sua %s está online.

en: Submit
pt_BR: Enviar

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Published
pt_BR: Publicado

en: Proceed Anyway
pt_BR: Continuar mesmo assim

en: Your browser isn't compatible with all of Elementor's editing features. We recommend you switch to another browser like Chrome or Firefox.
pt_BR: Seu navegador não é compatível com todos recursos de edição do Elementor. Recomendamos que você utilize outro navegador, como o Chrome ou Firefox.

en: Your browser isn't compatible
pt_BR: Seu navegador não é compatível

en: No Results Found
pt_BR: Nenhum resultado encontrado

en: Please make sure your search is spelled correctly or try a different words.
pt_BR: Verifique a grafia de sua pesquisa ou tente palavras diferentes.

en: No Favorite Templates
pt_BR: Sem modelos favoritos

en: You can mark any pre-designed template as a favorite.
pt_BR: Você pode marcar qualquer modelo pronto como favorito.

en: Import Document Settings
pt_BR: Importar configurações do documento

en: Show Panel
pt_BR: Mostrar painel

en: Dashboard Settings
pt_BR: Configurações do painel

en: Select File
pt_BR: Selecionar arquivo

en: or
pt_BR: ou

en: Drag & drop your .JSON or .zip template file
pt_BR: Arraste e solte seu arquivo de modelo .JSON ou .zip

en: Import Template to Your Library
pt_BR: Importar modelo para sua biblioteca

en: Click here
pt_BR: Clique aqui

en: Want to learn more about the Elementor library?
pt_BR: Quer saber mais sobre a biblioteca do Elementor?

en: Favorite
pt_BR: Favorito

en: Creation Date
pt_BR: Data de criação

en: Created By
pt_BR: Criado por

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: My Favorites
pt_BR: Meus favoritos

en: Trend
pt_BR: Tendência

en: New
pt_BR: Novo

en: Import Template
pt_BR: Importar modelo

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Duplicate
pt_BR: Duplicar

en: Drag & Drop
pt_BR: Arrastar e soltar

en: Hide Panel
pt_BR: Esconder painel

en: Save as Template
pt_BR: Salvar como modelo

en: Save Draft
pt_BR: Salvar rascunho

en: Save Options
pt_BR: Salvar opções

en: Publish
pt_BR: Publicar

en: Preview Changes
pt_BR: Ver alterações

en: Exit To Dashboard
pt_BR: Sair para o painel

en: Search Widget:
pt_BR: Procurar widget:

en: Back to default
pt_BR: Voltar para o padrão

[ctx: Typography Control]
en: Line Through
pt_BR: Tachado

[ctx: Typography Control]
en: Overline
pt_BR: Linha superior

[ctx: Typography Control]
en: Underline
pt_BR: Sublinhado

[ctx: Typography Control]
en: Decoration
pt_BR: Decoração

en: Unlinked values
pt_BR: Valores desvinculados

en: (opens in a new window)
pt_BR: (abrir em nova janela)

en: News & Updates
pt_BR: Novidades e atualizações

[ctx: Dashboard Overview Widget Recently Date]
en: M jS
pt_BR: j \d\e M

en: Recently Edited
pt_BR: Editado recentemente

en: Create New Page
pt_BR: Criar nova página

en: Elementor Overview
pt_BR: Visão geral do Elementor

en: Update Elementor Now
pt_BR: Atualizar Elementor agora

en: Excerpt
pt_BR: Resumo

en: Access denied.
pt_BR: Acesso negado.

en: Disable Default Fonts
pt_BR: Desativar fontes padrão

en: End
pt_BR: Final

en: Start
pt_BR: Início

en: Type Here
pt_BR: Digite aqui

en: Reload Page
pt_BR: Recarregar página

en: Your session has expired. Please reload the page to continue editing.
pt_BR: Sua sessão expirou. Recarregue a página para continuar editando.

en: Timeout
pt_BR: Tempo esgotado

en: We're sorry, but something went wrong. Click on 'Learn more' and follow each of the steps to quickly solve it.
pt_BR: Lamentamos, mas algo deu errado. Clique em "Saiba mais" e siga cada uma das etapas para resolver o problema rapidamente.

en: The preview could not be loaded
pt_BR: A pré-visualização não pode ser carregada

en: Default Colors
pt_BR: Cores padrão

en: Update Notification
pt_BR: Notificação de atualização

en: Unknown Value
pt_BR: Valor desconhecido

en: Once you start working, you'll be able to redo / undo any action you make in the editor.
pt_BR: Depois de começar a trabalhar, você poderá refazer / desfazer qualquer ação que você fizer no editor.

en: No History Yet
pt_BR: Ainda sem histórico

en: Switch to Revisions tab for older versions
pt_BR: Mude para aba Revisões para versões antigas

en: Revisions
pt_BR: Revisões

en: Actions
pt_BR: Ações

en: Moved
pt_BR: Movido

en: Added
pt_BR: Adicionado

en: Documentation
pt_BR: Documentação

en: History
pt_BR: Histórico

en: UI Hover Color
pt_BR: Cor ao passar o mouse na interface do usuário

en: UI Color
pt_BR: Cor da interface do usuário

en: Edited
pt_BR: Editado

en: Editing Started
pt_BR: Edição iniciada

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
pt_BR: Sombra

en: Mute
pt_BR: Mudo

en: Choose an Elementor template JSON file or a .zip archive of Elementor templates, and add them to the list of templates available in your library.
pt_BR: Escolha um arquivo de modelo Elementor em .JSON ou vários arquivos em um arquivo .ZIP, para adicioná-los à lista de modelos disponíveis em sua biblioteca.

en: You can customize the lightbox design by going to: Top-left hamburger icon > Global Settings > Lightbox.
pt_BR: Você pode personalizar a aparência do lightbox em: Ícone Hambúrguer no topo esquerdo > Configurações Globais > Lightbox.

[ctx: Text Shadow Control]
en: Text Shadow
pt_BR: Sombra do Texto

en: Open all image links in a lightbox popup window. The lightbox will automatically work on any link that leads to an image file.
pt_BR: Abra todos os links de imagem em uma pop-up lightbox. O lightbox funcionará automaticamente em qualquer link que leve a um arquivo de imagem.

en: Image Lightbox
pt_BR: Lightbox da Imagem

en: Global Settings
pt_BR: Configurações globais

en: Please Note: We do not recommend updating to a beta version on production sites.
pt_BR: Atenção: não recomendamos a atualização para uma versão beta em sites de produção.

en: Beta Tester
pt_BR: Testador Beta

en: Turn-on Beta Tester, to get notified when a new beta version of Elementor or Elementor Pro is available. The Beta version will not install automatically. You always have the option to ignore it.
pt_BR: Ative o Testador Beta, para ser notificado quando uma nova versão beta do Elementor ou Elementor Pro estiver disponível. A versão beta não será instalada automaticamente. Você sempre terá a opção de ignorar isso.

en: Become a Beta Tester
pt_BR: Torne-se um Testador Beta

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
pt_BR: Atenção: por favor, faça backup de seu banco de dados antes de fazer a reversão.

en: Rollback Version
pt_BR: Retroceder versão

note: translators: %s: Elementor version
en: Experiencing an issue with Elementor version %s? Rollback to a previous version before the issue appeared.
pt_BR: Incidentes acontecendo com a versão %s do Elementor? Reverta para uma versão de anterior ao aparecimente do problema.

en: Version Control
pt_BR: Controle de Versão

en: Switch Editor Loader Method
pt_BR: Mudar método de carregamento do editor

en: Integrations
pt_BR: Integrações

en: Sets the default space between widgets (Default: 20)
pt_BR: Define o espaço padrão entre os widgets (padrão: 20)

en: Space Between Widgets
pt_BR: Espaço entre widgets

en: Rollback to Previous Version
pt_BR: Retroceder para a versão anterior

en: Animation Delay
pt_BR: Atraso da animação

en: Transition Duration
pt_BR: Duração da transição

en: Widgets Space
pt_BR: Espaço entre widgets

note: translators: %s: Element type.
en: Add %s
pt_BR: Adicionar %s

en: Attention: Importing may override previous settings.
pt_BR: Atenção! A Importação pode substituir as configurações anteriores.

en: Do you want to also import the document settings of the template?
pt_BR: Deseja importar também as configurações de documento do modelo?

en: Add nofollow
pt_BR: Adicionar nofollow

en: Open in new window
pt_BR: Abrir em nova janela

en: Link Options
pt_BR: Opções do link

[ctx: Box Shadow Control]
en: Outline
pt_BR: Contorno

[ctx: Box Shadow Control]
en: Position
pt_BR: Posição

note: translators: %s: Element name.
en: Edit %s
pt_BR: Editar %s

note: translators: %s: Element type.
en: Duplicate %s
pt_BR: Duplicar %s

en: Are you sure you want to reinstall previous version?
pt_BR: Tem certeza de que deseja reinstalar a versão anterior?

note: translators: %s: WordPress version
en: Elementor requires WordPress version %s+. Because you are using an earlier version, the plugin is currently NOT RUNNING.
pt_BR: Elementor requer WordPress versão %s+. Como você está usando uma versão anterior, o plugin NÃO ESTÁ SENDO EXECUTADO.

en: Use internal CSS that is embedded in the head of the page. For troubleshooting server configuration conflicts and managing development environments.
pt_BR: Usa o CSS interno fornecido no cabeçalho da página. Usado para localizar conflitos na configuração do servidor e gerenciar ambientes de desenvolvimento.

en: Use external CSS files for all generated stylesheets. Choose this setting for better performance (recommended).
pt_BR: Use arquivos CSS externos para todas folhas de estilos geradas. Escolha esta configuração para melhor desempenho (recomendado).

en: Internal Embedding
pt_BR: Incorporação interna

en: External File
pt_BR: Arquivo externo

en: CSS Print Method
pt_BR: Método de impressão CSS

en: For troubleshooting server configuration conflicts.
pt_BR: Para solucionar conflitos de configuração do servidor.

en: Enable
pt_BR: Ativar

en: Disable
pt_BR: Desativar

en: Space
pt_BR: Espaço

en: Drop Cap
pt_BR: Inicial maiúcula

en: Elementor lets you hide the page title. This works for themes that have "h1.entry-title" selector. If your theme's selector is different, please enter it above.
pt_BR: Elementor permite ocultar o título da página. Isso funciona para os temas que têm seletor "h1.entry-title". Se o seletor do seu tema for diferente, digite acima.

en: Page Title Selector
pt_BR: Seletor do título da página

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: Paste Style
pt_BR: Colar estilo

en: Template
pt_BR: Modelo

note: translators: %s: Setting page link
en: Not working? You can set a different selector for the title in the <a href="%s" target="_blank">Settings page</a>.
pt_BR: Não está funcionando? Você pode definir um seletor diferente na <a href="%s" target="_blank">página de Configurações</a>.

en: Hide Title
pt_BR: Esconder título

en: Maintenance Mode ON
pt_BR: Modo de manutenção ATIVADO

en: Choose Template
pt_BR: Escolher Modelo

en: Select one or go ahead and <a target="_blank" href="%s">create one</a> now.
pt_BR: Selecione um ou vá em frente e <a target="_blank" href="%s">crie um</a> agora.

en: To enable maintenance mode you have to set a template for the maintenance mode page.
pt_BR: Para ativar o modo de manutenção, é necessário definir um modelo para a página de modo de manutenção.

en: Edit Template
pt_BR: Editar Modelo

en: Roles
pt_BR: Papeis

en: Logged In
pt_BR: Autenticado

en: Who Can Access
pt_BR: Quem pode acessar

en: Coming Soon returns HTTP 200 code, meaning the site is ready to be indexed.
pt_BR: "Voltamos em breve" retorna o código HTTP 200, significando que o site está pronto para ser indexado.

en: Maintenance Mode returns HTTP 503 code, so search engines know to come back a short time later. It is not recommended to use this mode for more than a couple of days.
pt_BR: O Modo de manutenção retorna o código HTTP 503, então os mecanismos de pesquisa sabem que é para verificarem mais tarde. Não é recomendado usar este modo por mais de alguns dias.

en: Choose between Coming Soon mode (returning HTTP 200 code) or Maintenance Mode (returning HTTP 503 code).
pt_BR: Escolha entre os modos Em Breve (que retorna o código HTTP 200) ou Em Manutenção (que retorna o código HTTP 503).

en: Maintenance
pt_BR: Manutenção

en: Coming Soon
pt_BR: Em breve

en: Disabled
pt_BR: Desativado

en: Choose Mode
pt_BR: Escolher modo

en: Set your entire website as MAINTENANCE MODE, meaning the site is offline temporarily for maintenance, or set it as COMING SOON mode, meaning the site is offline until it is ready to be launched.
pt_BR: Coloque todo seu site em MODO DE MANUTENÇÃO, isso significa que o site ficará temporariamente em manutenção, ou coloque-o no modo EM BREVE, isso significa que o site ficará offline até que esteja pronto para ser lançado.

en: Maintenance Mode
pt_BR: Modo de manutenção

en: Bring to Front
pt_BR: Trazer para frente

en: Space Between
pt_BR: Espaçamento

en: List
pt_BR: Lista

[ctx: Shapes]
en: Book
pt_BR: Livro

[ctx: Shapes]
en: Split
pt_BR: Dividido

[ctx: Shapes]
en: Arrow
pt_BR: Seta

[ctx: Shapes]
en: Waves Pattern
pt_BR: Padrão de ondas

[ctx: Shapes]
en: Waves Brush
pt_BR: Pincel de ondas

[ctx: Shapes]
en: Waves
pt_BR: Ondas

[ctx: Shapes]
en: Curve Asymmetrical
pt_BR: Curva assimétrica

[ctx: Shapes]
en: Curve
pt_BR: Curva

[ctx: Shapes]
en: Fan Opacity
pt_BR: Opacidade do ventilador

[ctx: Shapes]
en: Tilt Opacity
pt_BR: Opacidade da inclinação

[ctx: Shapes]
en: Tilt
pt_BR: Inclinação

[ctx: Shapes]
en: Triangle Asymmetrical
pt_BR: Triângulo assimétrico

[ctx: Shapes]
en: Triangle
pt_BR: Triângulo

[ctx: Shapes]
en: Pyramids
pt_BR: Pirâmides

[ctx: Shapes]
en: Zigzag
pt_BR: Zigue-zague

[ctx: Shapes]
en: Clouds
pt_BR: Nuvens

[ctx: Shapes]
en: Drops
pt_BR: Gotas

[ctx: Shapes]
en: Mountains
pt_BR: Montanhas

en: Invert
pt_BR: Inveter

en: Flip
pt_BR: Girar

en: Shape Divider
pt_BR: Divisor de forma

en: Navigation Width
pt_BR: Largura da navegação

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
pt_BR: Adicione seu id personalizado SEM o símbolo. Ex.: meu-id

en: CSS ID
pt_BR: ID CSS

[ctx: Background Control]
en: Angle
pt_BR: Ângulo

[ctx: Background Control]
en: Type
pt_BR: Tipo

[ctx: Background Control]
en: Second Color
pt_BR: Cor secundária

[ctx: Background Control]
en: Location
pt_BR: Local

[ctx: Background Control]
en: Gradient
pt_BR: Gradiente

en: Checking this box will disable Elementor's Default Fonts, and make Elementor inherit the fonts from your theme.
pt_BR: Selecionando esta opção irá desativar as Fontes Padrão do Elementor, passando a utilizar as fontes do seu tema.

en: Checking this box will disable Elementor's Default Colors, and make Elementor inherit the colors from your theme.
pt_BR: Selecionando esta opção irá desativar as Cores Padrão do Elementor, passando a utilizar as cores do seu tema.

en: Video Tutorials
pt_BR: Tutoriais em vídeo

en: View Elementor Video Tutorials
pt_BR: Ver tutoriais em vídeo do Elementor

en: Docs & FAQs
pt_BR: Documentação e perguntas frequentes

en: View Elementor Documentation
pt_BR: Ver a documentação do Elementor

en: The `from` and `to` URL's must be different
pt_BR: As URLs em  `de` e `para` devem ser diferentes

en: The `from` and `to` URL's must be valid URL's
pt_BR: As URLs em `de` e `para` devem ser válidas

en: Enter your old and new URLs for your WordPress installation, to update all Elementor data (Relevant for domain transfers or move to 'HTTPS').
pt_BR: Digite suas URLs antigas e novas para sua instalação do WordPress, para atualizar todos os dados do Elementor (relevante para transferências de domínio ou mover para 'HTTPS').

en: Update Site Address (URL)
pt_BR: Atualizar endereço do site (URL)

note: translators: %s: Codex URL
en: <strong>Important:</strong> It is strongly recommended that you <a target="_blank" href="%s">backup your database</a> before using Replace URL.
pt_BR: <strong>Importante:</strong>É altamente recomendado que você <a target="_blank" href="%s">faça backup de seu banco de dados</a> antes de usar a Substituição URL.

en: Replace URL
pt_BR: Substituir URL

[ctx: System Info]
note: translators: 1: Minimum recommended_memory, 2: Codex URL
en: We recommend setting memory to at least %1$s. For more information, read about <a href="%2$s">how to Increase memory allocated to PHP</a>.
pt_BR: Recomendamos a configuração de memória para pelo menos %1$s. Para obter mais informações, leia sobre <a href="%2$s">como aumentar a memória alocada para o PHP</a>.

note: translators: 1: Human readable time difference, 2: Date
en: %1$s ago (%2$s)
pt_BR: %1$s atrás (%2$s)

[ctx: revision date format]
en: M j @ H:i
pt_BR: j \d\e M à\s H:i

en: Autosave
pt_BR: Salvar automaticamente

en: Revision
pt_BR: Revisão

note: translators: %s: Codex URL
en: Learn more about <a target="_blank" href="%s">WordPress revisions</a>
pt_BR: Saiba mais sobre <a target="_blank" href="%s">Revisões do WordPress</a>

en: It looks like the post revision feature is unavailable in your website.
pt_BR: Parece que o recurso de revisão de posts está indisponível no seu site.

en: Start designing your page and you'll be able to see the entire revision history here.
pt_BR: Comece a criar sua página e você poderá ver todo o histórico de revisão aqui.

en: Revision history lets you save your previous versions of your work, and restore them any time.
pt_BR: O histórico de revisões permite que você salve as versões anteriores do seu trabalho, e recupere-os a qualquer momento.

en: By
pt_BR: Por

en: No Revisions Saved Yet
pt_BR: Ainda não há nenhuma revisão salva

en: Thousand Separator
pt_BR: Separador de centenas

[ctx: Background Control]
en: Default
pt_BR: Padrão

en: Custom CSS lets you add CSS code to any widget, and see it render live right in the editor.
pt_BR: O CSS personalizado permite adicionar código CSS a qualquer widget e ver os resultados ao vivo no editor.

en: Meet Our Custom CSS
pt_BR: Conheça o recurso de CSS personalizado

en: Custom CSS
pt_BR: CSS personalizado

en: With this feature, you can save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
pt_BR: Com esse recurso, você pode salvar um widget como global e, em seguida, adicioná-lo a várias áreas. Todas as áreas serão editáveis ​​a partir de um único local.

en: Meet Our Global Widget
pt_BR: Conheça o Widget global

en: Go Pro
pt_BR: Seja Pro

en: Get more with Elementor Pro
pt_BR: Faça mais com Elementor Pro

en: Off
pt_BR: Desligado

en: On
pt_BR: Ligado

en: Extra Large
pt_BR: Extra grande

en: Extra Small
pt_BR: Extra pequeno

en: Styles set in Elementor are saved in CSS files in the uploads folder. Recreate those files, according to the most recent settings.
pt_BR: Os estilos definidos no Elementor são salvos em arquivos CSS na pasta uploads. Recrie esses arquivos, de acordo com as configurações mais recentes.

en: Regenerate Files
pt_BR: Recriar arquivos

en: Regenerate CSS
pt_BR: Recriar CSS

en: Improve Elementor
pt_BR: Aprimore o Elementor

en: Invalid Data: The Template ID cannot be the same as the currently edited template. Please choose a different one.
pt_BR: Dados Inválidos: O ID do Modelo não pode ser o mesmo que o modelo atualmente editado. Escolha outro.

en: Descending order
pt_BR: Ordem decrescente

en: Ascending order
pt_BR: Ordem crescente

en: Attention: We are going to DELETE ALL CONTENT from this page. Are you sure you want to do that?
pt_BR: Atenção: Você está EXCLUINDO TODO O CONTEÚDO dessa página. Você tem certeza de que quer fazer isso?

en: Delete All Content
pt_BR: Excluir todo o conteúdo

en: %s are disabled
pt_BR: %s está desativado

en: Update changes to page
pt_BR: Atualizar mudanças na página

en: No thanks
pt_BR: Não, obrigado

en: Enter parent element selector to which stretched sections will fit to (e.g. #primary / .wrapper / main etc). Leave blank to fit to page width.
pt_BR: Digite o seletor de elemento pai para o qual se encaixam as seções esticadas (por exemplo, #primary / .wrapper / main etc). Deixe em branco para ajustar à largura da página.

en: Stretched Section Fit To
pt_BR: Esticar a seção para caber em

en: Sets the default width of the content area (Default: 1140)
pt_BR: Define a largura padrão da área de conteúdo (Padrão: 1140)

en: Stretch the section to the full width of the page using JS.
pt_BR: Estique a seção até a largura total da página usando JS.

en: Stretch Section
pt_BR: Esticar seção

en: Learn more.
pt_BR: Saiba mais.

en: Reverse Columns
pt_BR: Reverter colunas

en: Default Preview
pt_BR: Visualização Padrão

en: Link values together
pt_BR: Vincular valores em conjunto

en: Remote
pt_BR: Remoto

en: Import Now
pt_BR: Importar agora

en: Import Templates
pt_BR: Importar modelos

en: Export Template
pt_BR: Exportar Modelo

en: (no title)
pt_BR: (sem título)

[ctx: Template Library]
en: Type
pt_BR: Tipo

[ctx: Template Library]
en: No Templates found in Trash
pt_BR: Nenhum modelo foi encontrado na lixeira

[ctx: Template Library]
en: No Templates found
pt_BR: Nenhum modelo foi encontrado

[ctx: Template Library]
en: Search Template
pt_BR: Pesquisar modelo

[ctx: Template Library]
en: View Template
pt_BR: Ver modelo

[ctx: Template Library]
en: All Templates
pt_BR: Todos os modelos

[ctx: Template Library]
en: New Template
pt_BR: Novo modelo

[ctx: Template Library]
en: Edit Template
pt_BR: Editar modelo

[ctx: Template Library]
en: Add New Template
pt_BR: Adicionar novo modelo

[ctx: Template Library]
en: Add New
pt_BR: Adicionar novo

[ctx: Template Library]
en: Template
pt_BR: Modelo

en: Elementor Library automatically updates on a daily basis. You can also manually update it by clicking on the sync button.
pt_BR: A biblioteca do Elementor é atualizada automaticamente todo dia. Você também pode atualizá-la clicando no botão de sincronização.

en: Sync Library
pt_BR: Sincronizar biblioteca

en: Tools
pt_BR: Ferramentas

en: Are you sure you want to delete this template?
pt_BR: Você tem certeza de que quer excluir este modelo?

en: Delete Template
pt_BR: Excluir modelo

en: Page
pt_BR: Página

note: translators: %s: Template type.
en: Save Your %s to Library
pt_BR: Salvar seu %s para a biblioteca

en: The following error(s) occurred while processing the request:
pt_BR: Ocorreu o seguinte erro ao processar a solicitação:

en: An error occurred
pt_BR: Ocorreu um erro

en: This is where your templates should be. Design it. Save it. Reuse it.
pt_BR: Os seus modelos devem ficar aqui. Crie, salve e reutilize-o.

en: Haven’t Saved Templates Yet?
pt_BR: Ainda não salvou nenhum modelo?

en: Enter Template Name
pt_BR: Digite o nome do Modelo

en: Your designs will be available for export and reuse on any page or website
pt_BR: Seus designs estarão disponíveis para exportação e reutilização em qualquer página ou site

en: Export
pt_BR: Exportar

en: Stay tuned! More awesome templates coming real soon.
pt_BR: Fique ligado! Em breve mais modelos maravilhosos estarão disponíveis.

en: Back to Library
pt_BR: Voltar à biblioteca

en: Insert
pt_BR: Inserir

en: My Templates
pt_BR: Meus modelos

en: Library
pt_BR: Biblioteca

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Saved Templates
pt_BR: Modelos salvos

en: Template Library
pt_BR: Biblioteca de Modelos

en: Select your Structure
pt_BR: Selecione sua estrutura

en: Add Template
pt_BR: Adicionar Modelo

[ctx: System Info]
note: translators: %s: Codex URL
en: If you want to modify the source code of your theme, we recommend using a <a href="%s">child theme</a>.
pt_BR: Se você quiser modificar o código-fonte do seu tema, recomendamos usar um <a href="%s">tema filho</a>.

en: Learn More
pt_BR: Saiba mais

en: Hover Animation
pt_BR: Animação ao passar o mouse

[ctx: Background Control]
en: Contain
pt_BR: Conter

en: Fast
pt_BR: Rápido

en: Slow
pt_BR: Lento

en: Submit & Deactivate
pt_BR: Enviar e desativar

en: Disable Default Colors
pt_BR: Desativar cores padrão

en: Default Fonts
pt_BR: Fontes padrão

en: Color Palettes
pt_BR: Paletas de cores

en: Entrance Animation
pt_BR: Animação de entrada

en: You can enable it from the <a href="%s" target="_blank">Elementor settings page</a>.
pt_BR: Você pode habilitá-lo na <a href="%s" target="_blank"> página de configurações do elemento </a>.

[ctx: Box Shadow Control]
en: Inset
pt_BR: Sim

[ctx: Box Shadow Control]
en: Box Shadow
pt_BR: Sombra do bloco

en: Spread
pt_BR: Espalhar

en: Blur
pt_BR: Borrar

en: Skip & Deactivate
pt_BR: Pular e desativar

en: Aside
pt_BR: Nota

en: Testimonial
pt_BR: Depoimentos

en: Official Color
pt_BR: Cor oficial

en: Rounded
pt_BR: Arredondado

en: Social Icons
pt_BR: Ícones sociais

en: My Skill
pt_BR: Minha habilidade

en: Username
pt_BR: Nome de usuário

en: Play Counts
pt_BR: Play contadores

en: Comments
pt_BR: Comentários

en: Share Button
pt_BR: Botão Compartilhar

en: Download Button
pt_BR: Botão Download

en: Like Button
pt_BR: Botão Curtir

en: Buy Button
pt_BR: Botão Comprar

en: Visual Player
pt_BR: Reprodutor Visual

en: Background Overlay
pt_BR: Sobreposição de fundo

en: Extended
pt_BR: Estendido

en: If you have a moment, please share why you are deactivating Elementor:
pt_BR: Se você tem um momento, compartilhe por que você está desativando o Elementor:

en: Quick Feedback
pt_BR: Feedback rápido

en: Please share the reason
pt_BR: Compartilhe o motivo

en: Other
pt_BR: Outro

en: It's a temporary deactivation
pt_BR: É uma desativação temporária

en: I couldn't get the plugin to work
pt_BR: Não consegui fazer o plugin funcionar

en: Please share which plugin
pt_BR: Compartilhe qual plugin

en: I found a better plugin
pt_BR: Encontrei um plugin melhor

en: I no longer need the plugin
pt_BR: Não preciso do plugin

en: Update Now
pt_BR: Atualizar agora

note: translators: %s: Elementor version
en: View Elementor version %s details
pt_BR: Ver detalhes da versão %s do Elementor

note: translators: 1: Details URL, 2: Accessibility text, 3: Version number, 4: Update URL, 5: Accessibility text
en: There is a new version of Elementor Page Builder available. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">update now</a>.
pt_BR: Há uma nova versão do Elementor Page Builder disponível. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s"> Ver Detalhes da Versão %3$s</a> ou <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">Atualizar Agora</a>.

en: Custom URL
pt_BR: URL personalizado

en: Paste
pt_BR: Colar

en: Background
pt_BR: Fundo

en: Wider
pt_BR: Largo

en: General
pt_BR: Geral

en: Intro Byline
pt_BR: Linha fina

en: Spacing
pt_BR: Espaçamento

en: Outside
pt_BR: Lado de fora

en: Inside
pt_BR: Dentro

en: Direction
pt_BR: Direção

en: Additional Options
pt_BR: Mais opções

en: Arrows and Dots
pt_BR: Setas e pontos

en: Left Border Width
pt_BR: Largura da borda esquerda

en: Animation Duration
pt_BR: Duração da animação

en: Image Stretch
pt_BR: Estreitamento da imagem

en: Image Carousel
pt_BR: Carrossel de imagem

en: Animation Speed
pt_BR: Velocidade da animação

en: You can crop the original image size to any custom size. You can also set a single value for height or width in order to keep the original size ratio.
pt_BR: Você pode cortar a imagem original para qualquer tamanho. Você também pode definir um valor único para altura ou largura para manter as proporções.

en: You must call 'the_content' function in the current template, in order for Elementor to work on this page.
pt_BR: Você precisa executar o método the_content() neste modelo para permitir que o Elementor seja executado nesta página.

en: Sorry, the content area was not found in your page.
pt_BR: Desculpe, a área de conteúdo não foi encontrada na sua página.

en: Controls Color
pt_BR: Cor dos controles

en: Intro Portrait
pt_BR: Foto da introdução

en: Intro Title
pt_BR: Título da introdução

en: Loop
pt_BR: Repetir

en: Video Options
pt_BR: Opções do vídeo

en: Video
pt_BR: Vídeo

en: Display
pt_BR: Exibir

en: The server does not have ImageMagick or GD installed and/or enabled! Any of these libraries are required for WordPress to be able to resize images. Please contact your server administrator to enable this before continuing.
pt_BR: O servidor não possui o ImageMagick ou GD instalados ou não estão habilitados! Estas bibliotecas são utilizadas pelo Wordpress para que seja possível manipular imagens. Por favor, entre em contato com o seu provedor de hospedagem antes de continuar.

en: Insert Media
pt_BR: Inserir mídia

note: translators: %s: The number of images.
en: %s Images Selected
pt_BR: %s imagens selecionadas

[ctx: Image Size Control]
en: Image Dimension
pt_BR: Tamanho da imagem

[ctx: Image Size Control]
en: Custom
pt_BR: Personalizado

[ctx: Border Control]
en: Dashed
pt_BR: Tracejado

[ctx: Border Control]
en: Dotted
pt_BR: Pontilhado

[ctx: Border Control]
en: Double
pt_BR: Duplo

[ctx: Border Control]
en: Solid
pt_BR: Sólido

en: No Images Selected
pt_BR: Nenhuma imagem selecionada

en: Effect
pt_BR: Efeito

en: Are you sure you want to reset this gallery?
pt_BR: Tem certeza que deseja refazer esta galeria?

[ctx: Image Size Control]
en: Full
pt_BR: Tela cheia

en: Reset Gallery
pt_BR: Redefinir galeria

en: Vertical Alignment
pt_BR: Alinhamento vertical

en: Infinite Loop
pt_BR: Repetição infinita

en: Dots
pt_BR: Pontos

[ctx: Image Size Control]
en: Image Size
pt_BR: Tamanho da imagem

[ctx: Typography Control]
en: None
pt_BR: Nenhum

en: Title HTML Tag
pt_BR: Título HTML

en: This is the heading
pt_BR: Isto é o título

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
pt_BR: Adicione sua classe customizada SEM o ponto. ex: minha-classe

en: The list of fonts used if the chosen font is not available.
pt_BR: A lista de fontes utilizadas caso a fonte selecionada não esteja disponível.

en: Default Generic Fonts
pt_BR: Fontes genéricas

en: Form
pt_BR: Formulário

[ctx: System Info]
en: We recommend to use php 5.4 or higher
pt_BR: Recomendamos utilizar o PHP 5.4 ou mais recente

en: Elements
pt_BR: Elementos

note: Description of the plugin
en: The most advanced frontend drag & drop page builder. Create high-end, pixel perfect websites at record speeds. Any theme, any page, any design.
pt_BR: A ferramenta de arrastar e soltar mais avançada para a criação de páginas perfeitas compatíveis com qualquer tema e qualquer design.

en: Settings
pt_BR: Configurações

[ctx: Typography Control]
en: Oblique
pt_BR: Oblíquo

[ctx: Typography Control]
en: Italic
pt_BR: Itálico

[ctx: Typography Control]
en: Capitalize
pt_BR: Capitalizar

[ctx: Typography Control]
en: Lowercase
pt_BR: Minúsculas

[ctx: Typography Control]
en: Uppercase
pt_BR: Maiúsculas

en: Play Icon
pt_BR: Ícone de reproduzir

en: Image Overlay
pt_BR: Sobreposição de imagem

en: Player Controls
pt_BR: Controle do reprodução

en: Suggested Videos
pt_BR: Vídeos sugeridos

en: Aspect Ratio
pt_BR: Proporção da tela

en: YouTube
pt_BR: Youtube

en: Toggle Content
pt_BR: Alternar conteúdo

en: Toggle Title
pt_BR: Alternar título

en: Toggle #2
pt_BR: Item 2

en: Toggle #1
pt_BR: Item #1

en: Toggle Items
pt_BR: Alternar itens

en: Toggle
pt_BR: Acordeão

en: Text Editor
pt_BR: Texto

en: Tab Content
pt_BR: Conteúdo da aba

en: Tab Title
pt_BR: Título da aba

en: Tab #2
pt_BR: Aba #2

en: Tab #1
pt_BR: Aba #1

en: Tabs Items
pt_BR: Itens da aba

en: Tabs
pt_BR: Abas

en: Pause on Hover
pt_BR: Pausar quando passar o mouse

en: Autoplay Speed
pt_BR: Velocidade de execução

en: Arrows
pt_BR: Setas

en: Choose Sidebar
pt_BR: Escolha a barra lateral

en: No sidebars were found
pt_BR: Nenhum barra lateral encontrada

en: Sidebar
pt_BR: Barra lateral

en: Title Style
pt_BR: Estilo do título

en: e.g. Web Designer
pt_BR: ex.: Web Designer

en: Inner Text
pt_BR: Texto interno

en: Display Percentage
pt_BR: Exibir porcentagem

en: Percentage
pt_BR: Porcentagem

en: Progress Bar
pt_BR: Barra de progresso

en: For Example: About
pt_BR: Por exemplo: Sobre

en: The ID of Menu Anchor.
pt_BR: O ID do link do menu.

en: This ID will be the CSS ID you will have to use in your own page, Without #.
pt_BR: Este ID será o ID CSS que você terá que usar na sua página, sem #.

en: Anchor
pt_BR: Âncora

en: Menu Anchor
pt_BR: Menu âncora

en: Image Position
pt_BR: Posição da imagem

en: Image Spacing
pt_BR: Espaço da imagem

en: Image Size
pt_BR: Tamanho da imagem

en: Image Box
pt_BR: Caixa da imagem

en: Icon Hover
pt_BR: Ícone ao passar o mouse

en: Border Width
pt_BR: Largura da borda

en: Rotate
pt_BR: Rotacionar

en: Secondary Color
pt_BR: Cor secundária

en: Primary Color
pt_BR: Cor primária

en: Square
pt_BR: Quadrado

en: Circle
pt_BR: Círculo

en: Shape
pt_BR: Forma

en: Framed
pt_BR: Emoldurado

en: Stacked
pt_BR: Empilhado

en: Text Indent
pt_BR: Recuo do Texto

en: List Item
pt_BR: Item da lista

en: List Item #3
pt_BR: Item da lista #3

en: List Item #2
pt_BR: Item da lista #2

en: List Item #1
pt_BR: Item da lista #1

en: Icon List
pt_BR: Lista de Ícones

en: https://your-link.com
pt_BR: https://seu-link.com.br

en: Icon Spacing
pt_BR: Espaço do ícone

en: Icon Box
pt_BR: Ícone

en: HTML Code
pt_BR: Código HTML

en: HTML Tag
pt_BR: Tag HTML

en: Enter your title
pt_BR: Digite seu título

en: Heading
pt_BR: Título

en: London Eye, London, United Kingdom
pt_BR: London Eye, Londres, Reino Unido

en: Map
pt_BR: Mapa

en: Caption
pt_BR: Legenda

en: Images
pt_BR: Imagens

en: Random
pt_BR: Aleatório

en: Media File
pt_BR: Arquivo de mídia

en: Attachment Page
pt_BR: Página do anexo

en: Add Images
pt_BR: Adicionar imagens

en: Image Gallery
pt_BR: Galeria de imagem

en: Gap
pt_BR: Espaçamento

en: Color
pt_BR: Cor

en: Weight
pt_BR: Peso

en: Spacer
pt_BR: Espaçamento

en: Divider
pt_BR: Divisor

en: Number
pt_BR: Número

en: Cool Number
pt_BR: Número legal

en: Plus
pt_BR: Mais

en: Number Suffix
pt_BR: Sufixo do número

en: Number Prefix
pt_BR: Prefixo do número

en: Ending Number
pt_BR: Número final

en: Starting Number
pt_BR: Número inicial

en: Counter
pt_BR: Contador

en: Autoplay
pt_BR: Reproduzir automaticamente

en: Slides to Scroll
pt_BR: Slides para rolar

en: Slides to Show
pt_BR: Slides para exibir

en: Choose Image
pt_BR: Escolher imagem

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Border
pt_BR: Borda

en: After
pt_BR: Depois

en: Before
pt_BR: Antes

en: Icon Position
pt_BR: Posição do ícone

en: Icon
pt_BR: Ícone

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Justified
pt_BR: Justificado

en: Alignment
pt_BR: Alinhamento

en: Large
pt_BR: Grande

en: Medium
pt_BR: Médio

en: Small
pt_BR: Pequeno

en: Button
pt_BR: Botão

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Hide On Mobile
pt_BR: Ocultar em celulares

en: Hide On Tablet
pt_BR: Ocultar no tablet

en: Hide On Desktop
pt_BR: Ocultar no desktop

en: Border Radius
pt_BR: Arredondamento

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Title
pt_BR: Título

en: Background Color
pt_BR: Cor de fundo

en: Hide
pt_BR: Ocultar

en: Show
pt_BR: Exibir

en: Dismiss Button
pt_BR: Botão fechar

en: I am a description. Click the edit button to change this text.
pt_BR: Eu sou uma descrição. Clique no botão editar para alterar este texto.

en: Title & Description
pt_BR: Título e descrição

en: Danger
pt_BR: Alerta

en: Warning
pt_BR: Atenção

en: Success
pt_BR: Sucesso

en: Info
pt_BR: Informações

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Alert
pt_BR: Alerta

en: Active Color
pt_BR: Cor ativa

en: Border Color
pt_BR: Cor da borda

en: View
pt_BR: Visualizar

en: Accordion Content
pt_BR: Conteúdo da sanfona

en: Accordion Title
pt_BR: Título da sanfona

en: Accordion #2
pt_BR: Sanfona #2

en: Accordion #1
pt_BR: Sanfona #1

en: Accordion Items
pt_BR: Itens da sanfona

en: Accordion
pt_BR: Sanfona

en: Sure! I'd love to help
pt_BR: Claro! Eu quero ajudar

en: Love using Elementor? Become a super contributor by opting in to our non-sensitive plugin data collection and to our updates. We guarantee no sensitive data is collected.
pt_BR: Adorando usar o Elementor? Torne-se um super colaborador, ativando nossa coleta anônima de dados do plugin e nossas atualizações. Nós garantimos que nenhum dado confidencial é coletado.

en: You don't have permissions to download this file
pt_BR: Você não tem permissão para baixar este arquivo

en: Download System Info
pt_BR: Download das Informações do sistema

en: You can copy the below info as simple text with Ctrl+C / Ctrl+V:
pt_BR: Você pode copiar as informações abaixo como texto simples com Ctrl + C / Ctrl + V:

en: Copy & Paste Info
pt_BR: Copiar e colar informação

en: System Info
pt_BR: Informações do sistema

en: Name
pt_BR: Nome

en: Themes
pt_BR: Temas

en: No
pt_BR: Não

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Exclude Roles
pt_BR: Excluir permissão

en: Post Types
pt_BR: Tipos de post

en: General Settings
pt_BR: Configurações gerais

en: Accent Text
pt_BR: Texto acentuado

en: Body Text
pt_BR: Texto do corpo

en: Secondary Headline
pt_BR: Cabeçalho secundáio

en: Primary Headline
pt_BR: Cabeçalho primário

en: Accent
pt_BR: Acento

en: Text
pt_BR: Texto

en: Secondary
pt_BR: Secundário

en: Primary
pt_BR: Primário

en: WordPress
pt_BR: Wordpress

en: Navigation
pt_BR: Navegação

en: Basic
pt_BR: Básico

en: Visibility
pt_BR: Visibilidade

en: Content Position
pt_BR: Posição do conteúdo

en: Middle
pt_BR: Meio

en: Stretch
pt_BR: Esticar

en: Column Position
pt_BR: Posição da coluna

en: Minimum Height
pt_BR: Altura mínima

en: Min Height
pt_BR: Altura mínima

en: Fit To Screen
pt_BR: Ajustar à tela

en: Height
pt_BR: Altura

en: Wide
pt_BR: Largo

en: Narrow
pt_BR: Estreito

en: No Gap
pt_BR: Sem espaçamento

en: Columns Gap
pt_BR: Espaçamento da coluna

en: Content Width
pt_BR: Largura do conteúdo

en: Full Width
pt_BR: Largura total

en: Width
pt_BR: Largura

en: Add New Column
pt_BR: Adicionar nova coluna

en: Column Width
pt_BR: Largura da coluna

en: CSS Classes
pt_BR: Classe CSS

en: Center
pt_BR: Centralizar

en: Text Align
pt_BR: Alinhamento de texto

en: Link Hover Color
pt_BR: Cor do link ao passar o mouse

en: Link Color
pt_BR: Cor do link

en: Heading Color
pt_BR: Cor de cabeçalho

en: Text Color
pt_BR: Cor de texto

en: Typography
pt_BR: Tipografia

en: Removed
pt_BR: Removido

en: Column
pt_BR: Coluna

en: Section
pt_BR: Seção

en: Structure
pt_BR: Estrutura

en: Responsive
pt_BR: Responsivo

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: Style
pt_BR: Estilo

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: Columns
pt_BR: Colunas

en: About Elementor
pt_BR: Sobre o Elementor

en: Revision History
pt_BR: Histórico de revisões

en: Soon
pt_BR: Em breve

en: Colors
pt_BR: Cores

en: Please note: All unsaved changes will be lost.
pt_BR: Importante: Todos os trabalhos que não foram salvos serão perdidos.

en: Saved
pt_BR: Salvo

en: Go Back
pt_BR: Voltar

en: Take Over
pt_BR: Assumir

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

note: translators: %s: User name.
en: %s has taken over and is currently editing. Do you want to take over this page editing?
pt_BR: %s assumiu o controle e está editando atualmente. Você deseja assumir o controle de edição dessa página?

note: translators: %s: Template type.
en: Are you sure you want to remove this %s?
pt_BR: Tem certeza de que deseja remover esse %s?

en: More Palettes
pt_BR: Mais paletas

en: Color Palette
pt_BR: Paleta de cores

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: Discard
pt_BR: Descartar

en: Reset
pt_BR: Reiniciar

en: Preview
pt_BR: Visualizar

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Responsive Mode
pt_BR: Modo responsivo

en: View Page
pt_BR: Ver página

en: Widgets Panel
pt_BR: Painel de Widgets

en: Search Widget...
pt_BR: Pesquisar widget...

en: Add New Section
pt_BR: Adicionar seção

en: Loading
pt_BR: Carregando

en: Add Item
pt_BR: Adicionar item

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Select Icon
pt_BR: Selecionar ícone

en: Custom
pt_BR: Personalizar

[ctx: Typography Control]
en: Typography
pt_BR: Tipografia

[ctx: Typography Control]
en: Letter Spacing
pt_BR: Espaçamento da fonte

[ctx: Typography Control]
en: Line-Height
pt_BR: Altura da linha

[ctx: Typography Control]
en: Style
pt_BR: Estilo

[ctx: Typography Control]
en: Transform
pt_BR: Transformação

[ctx: Typography Control]
en: Weight
pt_BR: Peso

[ctx: Typography Control]
en: Family
pt_BR: Família de Fonte

[ctx: Typography Control]
en: Size
pt_BR: Tamanho

[ctx: Border Control]
en: Color
pt_BR: Cor

[ctx: Border Control]
en: Width
pt_BR: Largura

en: Dashed
pt_BR: Tracejado

en: Dotted
pt_BR: Pontilhado

en: Double
pt_BR: Duplo

en: Solid
pt_BR: Sólido

en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: Border Control]
en: Border Type
pt_BR: Tipo de borda

[ctx: Background Control]
en: Background Fallback
pt_BR: Fundo alternativo

[ctx: Background Control]
en: Video Link
pt_BR: Link do vídeo

[ctx: Background Control]
en: Cover
pt_BR: Preenchimento completo

[ctx: Background Control]
en: Auto
pt_BR: Automático

[ctx: Background Control]
en: Size
pt_BR: Tamanho

[ctx: Background Control]
en: Repeat-y
pt_BR: Repetir na vertical

[ctx: Background Control]
en: Repeat-x
pt_BR: Repetir na horizontal

[ctx: Background Control]
en: No-repeat
pt_BR: Não repetir

[ctx: Background Control]
en: Repeat
pt_BR: Repetir

[ctx: Background Control]
en: Fixed
pt_BR: Fixo

[ctx: Background Control]
en: Scroll
pt_BR: Rolagem

[ctx: Background Control]
en: Attachment
pt_BR: Anexo

[ctx: Background Control]
en: Bottom Right
pt_BR: Inferior direito

[ctx: Background Control]
en: Bottom Center
pt_BR: Inferior centro

[ctx: Background Control]
en: Bottom Left
pt_BR: Inferior esquerdo

[ctx: Background Control]
en: Center Right
pt_BR: Centro direito

[ctx: Background Control]
en: Center Center
pt_BR: Centralizado

[ctx: Background Control]
en: Center Left
pt_BR: Centro esquerdo

[ctx: Background Control]
en: Top Right
pt_BR: Superior direito

[ctx: Background Control]
en: Top Center
pt_BR: Superior centralizado

[ctx: Background Control]
en: Top Left
pt_BR: Superior esquerdo

[ctx: Background Control]
en: Position
pt_BR: Posição

[ctx: Background Control]
en: Background Image
pt_BR: Imagem de fundo

[ctx: Background Control]
en: Image
pt_BR: Imagem

[ctx: Background Control]
en: Background Color
pt_BR: Cor de fundo

[ctx: Background Control]
en: Color
pt_BR: Cor

[ctx: Background Control]
en: Background Type
pt_BR: Tipo de fundo

[ctx: Background Control]
en: Width
pt_BR: Largura

[ctx: Background Control]
en: Classic
pt_BR: Clássico

en: System
pt_BR: Sistema

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Bottom
pt_BR: Inferior

en: Right
pt_BR: Direita

en: Top
pt_BR: Superior

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Edit with Elementor
pt_BR: Editar com Elementor

en: &#8592; Back to WordPress Editor
pt_BR: &#8592; Voltar para o editor do WordPress

note: translators: %s: PHP version
en: Elementor requires PHP version %s+, plugin is currently NOT RUNNING.
pt_BR: O Elementor requer o PHP versão %s+, atualmente o plugin NÃO ESTÁ ativo.
